Efektové provedení 3D pro muzea a galerie

modulator

3D provedení muzejních exponátů vtáhne návštěvníky do minulosti a ti se stanou součástí uchvacujícího objevování a odnesou si nezapomunelné zážitky. Pro tyto prostory nabízíme řešení pro velký počet návštěvníků, kteří u vstupu kromě vstupenky obdrží levné papírové brýle, které si mohou ponechat jako suvenýr.

Pro instalace na veřejných prostranstvích, v muzeiích a galeriích je nejvhodnějším řešením pasivní projekce, která splňuje nasledující požadavky:

  • Levné a odolné plastové brýle bez baterií
  • Brýle které netrpí častým používáním
  • Snadná údržba
  • Jednoduchý systém založený na jednom projektoru

Tyto požadavky splňuje hybridní aktivně-pasivní data video projekce s použitím polarizačního modulátoru. 3D polarizační modulátor je unikátní technologie, která kombinuje aktivní a pasivní 3D projekci.

Prvotní 3D obraz je generován s pomocí jediného aktivního 3D projektoru (např. DepthQ HD). Před objektivem projektoru je umístěn speciální 3D polarizační modulátor, který je elektronicky spřažen s aktivním projektorem. 3D aktivní obraz prochází modulátorem a je v reálném čase konvertován na pasivní polarizační projekci. 3D-muzeum.PrahyHlavní výhodou technologie je tedy skutečnost, že lze současně použít pouze jediný projektor, ale přitom lze použít také cenově výhodné polarizační 3D brýle. Tento systém dokáže ušetřit výrazné peníze např. u digitálních kin, kde jsou výkonné projektory velmi drahé. S modulátorem tedy není nutné pořizovat pro 3D kino dvojici projektorů, ale pouze jeden. Navíc je i tak možné nabídnout divákům cenově výhodné plastové či dokonce papírové 3D polarizační brýle bez baterií.

V praxi funguje zařízení tak, že se modulátor jednoduše umístí před objektiv aktivního 3D projektoru a propojí se s aktivní projekcí, aby byl zcela synchronní. Pokaždé když generuje projektor obraz pro levé oko, přepne se modulátor tak, aby polarizoval generovaný obraz do jedné roviny. Naopak v čase, kdy generuje projektor obraz pro pravé oko, polarizuje modulátor procházející obraz do druhé roviny (o devadesát stupňů otočené od druhého oka). Vzhledem k unikátní technologii použité v modulátoru, lze dosáhnout toho, že každou 1/120s či dokonce 1/144s se moduluje jiná polarizační rovina. Výsledkem je kvalitní pasivně polarizační 3D projekce.

  • Příkladem je projekce 3D modelu Prahy v Muzeu města Prahy.