CAVE 3D - trojrozměrná jeskyně
cvut-cave-4

3D jeskyně je specializované 3D pracoviště, které Vám umožní prozkoumat skutečné prostředí vesmíru, nahlednete do struktury buňky nebo krystalu či do jiného tělesa a trojrozměrného objektu. Aplikace na poli vědy je opravdu veliká a umožní realizovat projekty, které jsou ve skutečnosti záležitostí profesionálních mikroskopů nebo mimozemských výzkumů.

Základem 3D jeskyně je trojce, někdy i čtveřice, projekčních ploch, na které je promítán synchronizovaný obraz z 3D projektorů. Dalším vybavením jsou potřebné stereoskopické brýle spolu s prvky pro synchronizaci. Zajisté nesmí chybět hardwarové a softwarové vybavení jako zdroj 3D modelů. Výsledný obrazový efekt lze oživit prostorovým zvukovým doprovodem.

  • 3D CAVE

cvut-cave_400

 

 

Naše společnost se podílela na výstavbě 3D jeskyně pro ČVUT v Praze a pro Univerzitu J. E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde  je navržen a dodán unikátní systém VR 3D projekce.

Takzvaný systém CAVE využívá současné projekce na tři 3D projekční plochy zároveň se sledováním pozice uživatele. Instalace je založena na projektorech DepthQ HD. Ke sledování pozice uživatele je použitý gyroskopicko-ultrazvukový systém.

Univerzita zařízení využívá pro potřeby geografické vizualizace v rámci Centra pro virtuální realitu a modelování krajiny CEVRAMOK. Řídící software umožňuje zobrazovat jak geografická data tak standardní VRML modely nebo 3D filmy. Operátor systému má k dispozici 3D pasivní monitor pro náhled scény. Reference - 3D CAVE ÚJEP

  • 3D CAVE ČVUT