Přehled 3D technologií
Co je 3D stereoskopická technologie

3d.picture

Pokud jste se ještě s 3D zobrazením nikdy nesetkali a chcete se dozvědět o základních principech 3D stereoskopického zobrazení, o tom jak je možné zaznamenávat 3D filmy a pak je promítat, určitě se podívejte na tento článek.

Celý článek...
 
Aktivní 3D projekce

3D.bryleAktivní 3D projekci si můžete dnes pořídit i domů, třeba na sledování nových 3D filmů, nebo častěji pro hraní akčních 3D stereoskopicky modifikovaných her. Aktivní 3D stereo projekce se však uplatňuje i v mnoha digitálních kinech. Její využití je velmi široké. Vždy však předpokládá aktivní, tedy bateriově napájené 3D brýle.

Celý článek...
 
Pasivní 3D projekce

3D2.bryleStejně tak jako u aktivní projekce, i pasivních systémů je více druhů. O základních principech pasivní tzv. polarizační 3D stereoskopie se můžete dočíst v této kapitole. A jen na okraj, pasivní 3D projekci využívá např. i největší 3D kino v ČR - IMAX 3D. Pasivní systémy se zpravidla používají tam, kde je větší počet diváků. Pasivní systémy totiž používají 3D brýle bez baterií, které jsou cenově výhodnější než 3D aktivní brýle. Na druhou stranu jsou pro pasivní projekci nutné dva spřažené projektory.

Celý článek...
 
Srovnání 3D stereo zobrazovacích metod

3d.graf

V tabulce je vidět, že některé stereoskopické metody jsou vhodnější na různých místech. Například pasivní metoda se nejvíce hodí pro projekce s vyšším počtem diváků - např. 3D kino, větší firemní prezentace. Aktivní metoda je vhodnější pro menší skupinu, nebo pro domácí využití např. pro hraní 3D her na PC a autostereoskopický monitor obdobně. U něj je dokonce dobré využití v reklamě a při výstavách a exhibicích. Anaglyph, který je finančně nejdostupnější je velmi špatná metoda a hodí se pouze pro specifické, víceméně jen reklamní využití.

Celý článek...