Aktivní 3D projekce

3D.bryleAktivní 3D projekci si můžete dnes pořídit i domů, třeba na sledování nových 3D filmů, nebo častěji pro hraní akčních 3D stereoskopicky modifikovaných her. Aktivní 3D stereo projekce se však uplatňuje i v mnoha digitálních kinech. Její využití je velmi široké. Vždy však předpokládá aktivní, tedy bateriově napájené 3D brýle.

 

Jak funguje aktivní 3D stereoskopická projekce:

Vyjma pasivní stereoskopické technologie, která využívá 3D pasivní (polarizační) brýle existuje i dakší způsob jak zajistit, aby pozorovatel obdržel do každého oka příslušný snímek. Diváci sledují obraz, který se promítá na plátno (nebo i monitor či televizor) s dvojnásobnou snímkovou frekvencí, přičemž na filmovém pásu jsou střídavě proložené obrazy pro levé a pravé oko. Elektronické brýle diváka se dálkově (většinou s pomocí IrDA paprsku, nebo kablíkem) synchronizují se zdrojem vysílání a střídavě zatmívají levé nebo pravé oko. Výsledkem je, že každý lichý snímek vidí návštěvník kinosálu jedním okem a každý sudý okem druhým. Tímto systémem se sice sníží frekvence promítaných obrazů na každé oko na polovinu, nicméně každé oko návštěvníka kina dostává pouze správně předurčený obraz. Z dvojice oddělených snímků mozek následně skládá skutečnou trojrozměrnou scénu. Takovýto systém využívá například i 3D kino IMAX SOLIDO, nebo dostupné domácí stereosestavy. Výhodou je, že k této projekci není potřeba žádného speciálního projekčního plátna nebo monitoru.

activeshutte

  • Monitor nebo projektor s pomocí zdroje signálu generuje při vysoké frekvenci (100 – 120 Hz) dva různé obrazy. Uživatel má brýle synchronizované se zobrazovacím zařízením (většinou s pomocí IrDA paprsku). Brýle střídavě díky LCD panelům v očnicích zatemňují levé a pravé oko, tak aby došlo ke správnému rozdělení obrazové informace.

Výhody:
Kvalitní plnobarevné zobrazení. Pro projekci stačí normální projekční plátno. Metoda také funguje velmi dobře i se standardními CRT monitory.

Nevýhody:
Každý uživatel musí mít poměrně komplikované elektronické brýle – není vhodné pro velký počet lidí. Projekce vyžaduje specializovaný nestandardní projektor.