Pasivní 3D projekce

3D2.bryleStejně tak jako u aktivní projekce, i pasivních systémů je více druhů. O základních principech pasivní tzv. polarizační 3D stereoskopie se můžete dočíst v této kapitole. A jen na okraj, pasivní 3D projekci využívá např. i největší 3D kino v ČR - IMAX 3D. Pasivní systémy se zpravidla používají tam, kde je větší počet diváků. Pasivní systémy totiž používají 3D brýle bez baterií, které jsou cenově výhodnější než 3D aktivní brýle. Na druhou stranu jsou pro pasivní projekci nutné dva spřažené projektory.

 

Pasivní 3D projekce je založena na brýlích, které mají v očnicích polarizační filtry. Jedna očnice má polarizační filtr orientovaný tak, že propouští pouze světlo kmitající v horizontální rovině. Druhá očnice obsahuje stejný o devadesát stupňů otočený filtr. Tedy takový, že propouští pouze světlo kmitající ve vertikální rovině. Dva obrazy se promítají na jednu projekční plochu, přičemž před každým projektorem je upevněn taktéž polarizační filtr. Nastavení filtrů na projektoru koresponduje s nastavením filtů na brýlích. Dvojice obrazů (pro pravé a levé oko) se následně promítá na jednu projekční plochu, která je vyrobena ze speciálního materiálu a opatřena povrchem, který zachová polarizaci dopadajícího světla. 3-d-glasses-traditionalOdražené obrazy od projekční plochy se dostávají k divákovi, nicméně do každého oka pronikne (díky polarizačním filtrům v očnicích) pouze příslušný obraz.

  • Na projekční plátno se promítá ze dvou projektorů. Každý z projektorů má filtr, který propouští světlo kmitající jen v určité rovině. Uživatel má brýle s optickými polarizačními filtry.

Výhody:
Kvalitní obraz ve vysokém rozlišení. Vhodné pro větší počet lidí (metodu používají standardní kina IMAX 3D). Velmi stabilní obraz.

Nevýhody:
Jsou zapotřebí 2 projektory. Je nutné speciální projekční plátno s nedepolarizujícím povrchem. Pro pasivní projekci nelze použít monitor.