Návštěvnické centrum Staropramen

 

Realizace

2011

 

Technické vybavení

  • kompletní řízení audio video techniky
  • řízení světel a scénického osvětlení
  • ovládání a odbavování prohlídky
  • ovládání multimediálního obsahu
  • ovládání modelu plnící linky

Značka Staropramen je vlajkovou lodí celé skupiny StarBev, která vedle Pivovarů Staropramen vlastní také pivovary v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku, Srbsku a Černé Hoře, a dále má obchodní aktivity také v Bosně a Hercegovině a na Slovensku. Podpora exportu a zahraniční expanze značky Staropramen patří mezi nejdůležitější dlouhodobé cíle skupiny StarBev.

Jednu z významných forem podpory image Staropramenu představuje také investice ve výši více než 30 milionů korun, kterou StarBev vynaložil na rekonstrukci návštěvnického centra Staropramen. Modernizované centrum, které se nachází v prostorách pivovaru Staropramen, patří mezi oblíbenou zastávku především zahraničních turistů, kteří přijíždějí na návštěvu Prahy. Vedle historických památek v centru metropole je pro ně návštěva pivovaru Staropramen, umístěného v docházkové vzdálenosti od středu města, vítaným zpestřením. České pivo totiž vedle českého skla a hokeje představuje pro zahraniční návštěvníky
nedílnou součást české kultury.

Nový koncept návštěvnického centra klade důraz na silný audio-vizuální zážitek a interaktivitu s návštěvníky. Virtuálním průvodcem v celém návštěvnickém centru je legendární sládek Josef Paspa, který přispěl k rozkvětu pivovaru ve 30. letech 20. století.

Samotná prohlídka začíná na stylizovaném náměstí, které je obklopeno štíty budov připomínajících historické pražské měšťanské domy, a kde nechybí ani původní lavičky. Na začátku exkurze mají návštěvníci možnost dozvědět se vše podstatné o historii a současnosti Staropramenu pomocí moderní techniky, jako jsou například dotykové displeje či speciální miniaturní projekce. Dále prohlídka pokračuje do kanceláře sládka, kde příchozí přivítá ‚virtuální Josef Paspa. Tento legendární sládek provází návštěvníky také v historické varně, kde se objevuje při unikátní audio-vizuální show na 16 obřích obrazovkách a krok za krokem provádí návštěvníky procesem výroby piva Staropramen. Kromě vaření piva je část expozice věnována i stáčení piva a návštěvníci zde mohou vidět stáčecí linku s lahvemi v různých fázích tohoto procesu.

Nezbytnou součástí prohlídky je závěrečná ochutnávka piva, která se odehrává v unikátním pivním baru. Design tohoto baru odkazuje na bohatou historii českých hospod a volbou interiérových doplňků se hlásí k této tradici. Jednotlivé motivy v interiéru také zdůrazňují pražský původ Staropramenu, který má na zahraničních trzích velký význam. V rámci degustace mohou příchozí ochutnat Staropramen ležák, černý nebo Granát a v případě zájmu mohou v pivním baru setrvat a pokračovat v degustování. Po ochutnávce mají návštěvníci také možnost nákupu historických suvenýrů a jiných dárkových předmětů.

Návštěvnické centrum Staropramen se nachází přímo v areálu pivovaru na pražském Smíchově a prohlídky jsou možné ve čtyřech jazycích (čeština, angličtina, němčina a ruština) pro jednotlivce i organizované skupiny. Podle ohlasů prvních návštěvníků se zdá, že zážitek z tohoto návštěvnického centra je na světové úrovni a tento prostor má šanci zařadit se do programů většiny pražských návštěvníků po bok klasických pražských historických dominant.